Fairview RD 1.60 over Smoots Creek
Good Condition3 years old24 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 7.4w 2.7s Pretty Prairie |
| Carries | Fairview RD 1.60 |
| Crosses | Smoots Creek |
| Coordinates | 37.74114, -98.15461 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 80.1 ft (24.4 m) |
| Max Span | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 190.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 24 (2021) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780731006105 |