Maple Grove.20.40 over Drain
Good Condition3 years old10 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 2.2s 5.0w Pretty Prairie |
| Carries | Maple Grove.20.40 |
| Crosses | Drain |
| Coordinates | 37.74753, -98.11101 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Other |
| Total Length | 44.9 ft (13.7 m) |
| Max Span | 43.6 ft (13.3 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 106.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780735506100 |