Greenfield.19.35 over Drain
Good Condition44 years old17 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 2.0n 2.0e Of Arlington |
| Carries | Greenfield.19.35 |
| Crosses | Drain |
| Coordinates | 37.92669, -98.13525 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 9.5 ft (2.9 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 57.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780733405860 |