Red Rock Rd.21.50 over Drain
Poor Condition58 years old12 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 0.2w 1.8s Of Partridge |
| Carries | Red Rock Rd.21.50 |
| Crosses | Drain |
| Coordinates | 37.94131, -98.09637 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 31.5 ft (9.6 m) |
| Max Span | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 64.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12 (2021) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780737505840 |