High Point 25.20 over Marsh Creek
Fair Condition74 years old19 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 2.0w 4.0s Of Nickerson |
| Carries | High Point 25.20 |
| Crosses | Marsh Creek |
| Coordinates | 38.08938, -98.12413 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 31.5 ft (9.6 m) |
| Max Span | 14.8 ft (4.5 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 59.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1952 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000780735005628 |