Local Scrk8385 over Slough Creek
Good Condition9 years old30 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 3.0s 0.5e Of Nickerson |
| Carries | Local Scrk8385 |
| Crosses | Slough Creek |
| Coordinates | 38.10318, -98.06858 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 110.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780741005608 |