Riverton RD 15.50 over Trib. To Red Rock Creek
Fair Condition56 years old41 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 1.2e 1.4s Of Partridge |
| Carries | Riverton RD 15.50 |
| Crosses | Trib. To Red Rock Creek |
| Coordinates | 37.94797, -98.06861 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 14.4 ft (4.4 m) |
| Deck Width | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Area | 64.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 41 (2021) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780741005825 |