N Herren RD over Bull Creek
Good Condition55 years old55 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 2.0e Of Nickerson |
| Carries | N Herren RD |
| Crosses | Bull Creek |
| Coordinates | 38.14410, -98.05047 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 37.7 ft (11.5 m) |
| Max Span | 17.7 ft (5.4 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 90.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 55 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780743005561 |