Morgan Ave.25.99 over Drain
Fair Condition67 years old129 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 2.1n 4.2e Of Partridge |
| Carries | Morgan Ave.25.99 |
| Crosses | Drain |
| Coordinates | 37.99918, -98.01431 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 37.7 ft (11.5 m) |
| Max Span | 17.7 ft (5.4 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 77.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 129 (2021) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000780745905761 |