Broadacres.18.75 over Drain
Good Condition70 years old72 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 2.2w 3.5s Of Hutchinson |
| Carries | Broadacres.18.75 |
| Crosses | Drain |
| Coordinates | 37.99561, -97.97697 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 48.9 ft (14.9 m) |
| Max Span | 11.8 ft (3.6 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 119.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 72 (2021) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000780751005762 |