Smoots Ck Rd.28.75 over Drain
Fair Condition31 years old11 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 3.0s 3.0e Pretty Prairie |
| Carries | Smoots Ck Rd.28.75 |
| Crosses | Drain |
| Coordinates | 37.73370, -97.95998 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 41.0 ft (12.5 m) |
| Max Span | 39.7 ft (12.1 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 108.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780751706120 |