Maple Grove.26.80 over Drain
Fair Condition46 years old9 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 1.3e 2.3s Pretty Prairie |
| Carries | Maple Grove.26.80 |
| Crosses | Drain |
| Coordinates | 37.74803, -97.99477 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 132.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780747806100 |