Boundary RD 30.85 over Drain
Good Condition78 years old10 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 4.8e 1.0s Pretty Prairie |
| Carries | Boundary RD 30.85 |
| Crosses | Drain |
| Coordinates | 37.76286, -97.92110 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 20.7 ft (6.3 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Area | 43.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1948 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000780755806080 |