Valley Pride 4.30 over Trib To Cheney Rsrvr
Good Condition9 years old30 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 3.5e Of Pretty Prairie |
| Carries | Valley Pride 4.30 |
| Crosses | Trib To Cheney Rsrvr |
| Coordinates | 37.78288, -97.95501 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 4.9 ft (1.5 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 72.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2021) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780753006047 |