Us169 HWY over Little Turkey Creek
Fair Condition44 years old5,561 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Neosho |
| Location | 8.72 Mi N K47 |
| Carries | Us169 HWY |
| Crosses | Little Turkey Creek |
| Coordinates | 37.65361, -95.47944 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 25.3 ft (7.7 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 94.2 ft (28.7 m) |
| Deck Area | 221.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1982 (reconstructed 2022) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,561 (2023) |
| Truck Traffic | 24% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999916900670651 |