Urb0400/ 21st ST over Us169 HWY Nb/ SB
Good Condition43 years old1,330 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Neosho |
| Location | 9.15 Mi N K47 |
| Carries | Urb0400/ 21st ST |
| Crosses | Us169 HWY Nb/ SB |
| Coordinates | 37.65972, -95.47944 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 244.4 ft (74.5 m) |
| Max Span | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 1,043 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,330 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999916900670661 |