Us-169 HWY over Drum Creek
Good Condition28 years old3,591 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Neosho |
| Location | 0.38 Mi N Labette Coln |
| Carries | Us-169 HWY |
| Crosses | Drum Creek |
| Coordinates | 37.38917, -95.50778 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 122.7 ft (37.4 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 523.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,591 (2023) |
| Truck Traffic | 26% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999916900670851 |