Us169 HWY over Drum Creek
Good Condition27 years old3,591 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Neosho |
| Location | 1.8 Mi NE Of Neosho Scoln |
| Carries | Us169 HWY |
| Crosses | Drum Creek |
| Coordinates | 37.40972, -95.49944 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.2 ft (8 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 101.0 ft (30.8 m) |
| Deck Area | 246.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,591 (2023) |
| Truck Traffic | 26% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999916900670901 |