Us-169 Highway over I-70 EB Highway
Fair Condition68 years old5,345 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Wyandotte |
| Location | Us-169 / I-70 Jct |
| Carries | Us-169 Highway |
| Crosses | I-70 EB Highway |
| Coordinates | 39.09306, -94.62583 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 260.8 ft (79.5 m) |
| Max Span | 131.9 ft (40.2 m) |
| Deck Width | 63.6 ft (19.4 m) |
| Deck Area | 1542.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,345 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999916901050741 |