Us-169 Highway over Up Rr And Kct Railway
Good Condition17 years old12,466 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Wyandotte |
| Location | 0.19 Miles N K-132 |
| Carries | Us-169 Highway |
| Crosses | Up Rr And Kct Railway |
| Coordinates | 39.09083, -94.62583 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1464.6 ft (446.4 m) |
| Max Span | 180.1 ft (54.9 m) |
| Deck Width | 83.0 ft (25.3 m) |
| Deck Area | 11293.9 sq m |
| Main Spans | 10 |
| Year Built | 2009 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,466 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999916901053191 |