K170 HWY over Cable Creek
Good Condition90 years old698 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Osage |
| Location | 5.67 Mi E Lyon Coln |
| Carries | K170 HWY |
| Crosses | Cable Creek |
| Coordinates | 38.52083, -95.84528 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 49.5 ft (15.1 m) |
| Deck Area | 114.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 698 (2023) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999917000700621 |