K170 HWY over Mute Creek
Good Condition27 years old698 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Osage |
| Location | 9.58 Mi NE Lyon Coln |
| Carries | K170 HWY |
| Crosses | Mute Creek |
| Coordinates | 38.57389, -95.83861 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 133.9 ft (40.8 m) |
| Max Span | 52.5 ft (16 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 473.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 698 (2023) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999917000701121 |