K-170 HWY over Salt Creek
Fair Condition32 years old964 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Osage |
| Location | 0.67 Mi S Of K-31 Jct |
| Carries | K-170 HWY |
| Crosses | Salt Creek |
| Coordinates | 38.62444, -95.83861 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 162.4 ft (49.5 m) |
| Max Span | 64.0 ft (19.5 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 574.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 964 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999917000701101 |