K170 HWY over Osage City Reservoir Drg
Good Condition90 years old964 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Osage |
| Location | 1.78 Mi S Jct K-31 |
| Carries | K170 HWY |
| Crosses | Osage City Reservoir Drg |
| Coordinates | 38.60833, -95.83861 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 92.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 964 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999917000700641 |