K-171 HWY over Little Cow Creek Drn
Good Condition55 years old5,725 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Cherokee |
| Location | 0.89 Mi E Jct Us69 |
| Carries | K-171 HWY |
| Crosses | Little Cow Creek Drn |
| Coordinates | 37.33833, -94.68944 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 35.4 ft (10.8 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 62.3 ft (19 m) |
| Deck Area | 205.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,725 (2023) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999917100110671 |