K-171 HWY over Kcs Railroad
Good Condition54 years old5,725 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Cherokee |
| Location | 3.20 Mi E Jct Us69 |
| Carries | K-171 HWY |
| Crosses | Kcs Railroad |
| Coordinates | 37.33806, -94.64694 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 172.6 ft (52.6 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 736.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,725 (2023) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999917100110701 |