K177 HWY over Bird Creek
Fair Condition47 years old934 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Butler |
| Location | 0.39 Mi N Of Us-54 HWY |
| Carries | K177 HWY |
| Crosses | Bird Creek |
| Coordinates | 37.81583, -96.75667 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 153.5 ft (46.8 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 655.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 934 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999917700081212 |