K177 HWY over Bird Creek Drainage
Good Condition47 years old934 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Butler |
| Location | 0.62 Mi N Of Us-54 HWY |
| Carries | K177 HWY |
| Crosses | Bird Creek Drainage |
| Coordinates | 37.81944, -96.75667 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 31.5 ft (9.6 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 140.4 ft (42.8 m) |
| Deck Area | 410.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 934 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999917700081222 |