K177 HWY over Cottonwood River
Good Condition51 years old2,247 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Chase |
| Location | .12 Mi N Mn(ctnwod Fls |
| Carries | K177 HWY |
| Crosses | Cottonwood River |
| Coordinates | 38.37444, -96.53889 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 421.6 ft (128.5 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 1,799 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,247 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999917700090501 |