K177 HWY over Fox Creek
Good Condition15 years old451 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Chase |
| Location | 0.04 Mi S Us50 |
| Carries | K177 HWY |
| Crosses | Fox Creek |
| Coordinates | 38.39750, -96.54778 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 182.4 ft (55.6 m) |
| Max Span | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 578.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2011 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 451 (2023) |
| Truck Traffic | 24% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999917700090731 |