K177 HWY over Four Mile Creek Drainage
Fair Condition89 years old759 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Morris |
| Location | 2.92 Mi S Wjct Us56 |
| Carries | K177 HWY |
| Crosses | Four Mile Creek Drainage |
| Coordinates | 38.61944, -96.49556 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 20.7 ft (6.3 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 66.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1937 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 759 (2023) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999917700640251 |