K177 HWY over Four Mile Creek
Poor Condition73 years old759 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Morris |
| Location | 4.25 Mi S Wjct Us56 |
| Carries | K177 HWY |
| Crosses | Four Mile Creek |
| Coordinates | 38.60056, -96.50000 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 218.5 ft (66.6 m) |
| Max Span | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 639.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1953 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 759 (2023) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999917700640261 |