Us177 HWY over Shoo Fly Creek Drainage
Good Condition99 years old1,590 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Sumner |
| Location | 2.63 Mi N Okla State Line |
| Carries | Us177 HWY |
| Crosses | Shoo Fly Creek Drainage |
| Coordinates | 37.03667, -97.40083 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 97.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1927 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,590 (2023) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999917700960821 |