Us-177 HWY over Shoo Fly Creek
Good Condition34 years old1,590 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Sumner |
| Location | 2.38 Mi N Okla State Line |
| Carries | Us-177 HWY |
| Crosses | Shoo Fly Creek |
| Coordinates | 37.03306, -97.40083 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 142.4 ft (43.4 m) |
| Max Span | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 503.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,590 (2023) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999917700961391 |