K-181 HWY over Bacon Creek Drainage
Good Condition19 years old118 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Mitchell |
| Location | 1.15 Mi N Of Lincoln Cl |
| Carries | K-181 HWY |
| Crosses | Bacon Creek Drainage |
| Coordinates | 39.23389, -98.39889 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.6 ft (7.5 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Area | 183 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 118 (2023) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999918100620431 |