K181 HWY over Bacon Creek
Good Condition10 years old421 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Mitchell |
| Location | 0.90 Mi NW Lincoln Co LN |
| Carries | K181 HWY |
| Crosses | Bacon Creek |
| Coordinates | 39.23222, -98.39667 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 42.3 ft (12.9 m) |
| Max Span | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Width | 91.9 ft (28 m) |
| Deck Area | 361.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 421 (2023) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999918100620451 |