K181 HWY over South Fork Solomon River
Fair Condition72 years old357 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Osborne |
| Location | 5.44mi S Us24 |
| Carries | K181 HWY |
| Crosses | South Fork Solomon River |
| Coordinates | 39.43139, -98.54528 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 463.3 ft (141.2 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 1270.8 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1954 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 357 (2023) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999918100710431 |