K-181 HWY over Twin Creek
Good Condition3 years old357 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Osborne |
| Location | 5.99mi S Us24 |
| Carries | K-181 HWY |
| Crosses | Twin Creek |
| Coordinates | 39.42306, -98.54528 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 182.4 ft (55.6 m) |
| Max Span | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 578.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 357 (2023) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999918100710541 |