K181 HWY over N F Solomon R Drain
Fair Condition59 years old808 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Osborne |
| Location | 0.50mi N Us24 |
| Carries | K181 HWY |
| Crosses | N F Solomon R Drain |
| Coordinates | 39.51472, -98.54417 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 109.6 ft (33.4 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 467.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 808 (2023) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999918100710451 |