K181 HWY over N Fork Solomon River
Good Condition11 years old524 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Osborne |
| Location | 1.14mi S US 24 |
| Carries | K181 HWY |
| Crosses | N Fork Solomon River |
| Coordinates | 39.49306, -98.54444 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 533.1 ft (162.5 m) |
| Max Span | 120.1 ft (36.6 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 1,690 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 524 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999918100710531 |