Us-183 HWY over Day Creek
Good Condition16 years old846 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Clark |
| Location | 4.87 Mi N Okla State LN |
| Carries | Us-183 HWY |
| Crosses | Day Creek |
| Coordinates | 37.07028, -99.63222 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 460.6 ft (140.4 m) |
| Max Span | 91.9 ft (28 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 1460.2 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 846 (2023) |
| Truck Traffic | 24% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999918300130431 |