Us-183 HWY over Cimarron River
Good Condition16 years old846 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Clark |
| Location | 4.39 Mi N Okla State LN |
| Carries | Us-183 HWY |
| Crosses | Cimarron River |
| Coordinates | 37.06333, -99.63194 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 760.5 ft (231.8 m) |
| Max Span | 95.1 ft (29 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 2410.7 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 846 (2023) |
| Truck Traffic | 24% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999918300130441 |