US 183 HWY over Arkansas River
Good Condition46 years old759 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Edwards |
| Location | 1.84 Mi S-us50 |
| Carries | US 183 HWY |
| Crosses | Arkansas River |
| Coordinates | 37.89194, -99.40694 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 800.9 ft (244.1 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 2831.6 sq m |
| Main Spans | 10 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 759 (2023) |
| Truck Traffic | 24% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999918300240081 |