Us183 HWY over N Fk Big Creek
Good Condition64 years old3,222 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Ellis |
| Location | 04.42 Mi N Jt I70 |
| Carries | Us183 HWY |
| Crosses | N Fk Big Creek |
| Coordinates | 38.96222, -99.31667 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Width | 77.4 ft (23.6 m) |
| Deck Area | 207.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1962 (reconstructed 2008) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,222 (2023) |
| Truck Traffic | 24% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999918300260491 |