Us183 Bypass over I70 HWY Nl-sl
Fair Condition62 years old3,622 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Ellis |
| Location | Jt U183y/i70 |
| Carries | Us183 Bypass |
| Crosses | I70 HWY Nl-sl |
| Coordinates | 38.91222, -99.35444 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 268.4 ft (81.8 m) |
| Max Span | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 809.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,622 (2023) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 9999183Y0260191 |