Us183 HWY over Saline River Drainage
Fair Condition63 years old2,975 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Ellis |
| Location | 13.07 N Jt I70 |
| Carries | Us183 HWY |
| Crosses | Saline River Drainage |
| Coordinates | 39.08611, -99.30722 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Width | 74.5 ft (22.7 m) |
| Deck Area | 199.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,975 (2023) |
| Truck Traffic | 24% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999918300260511 |