Us-183 HWY over Saline River
Good Condition17 years old2,975 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Ellis |
| Location | 13.85 Mi N Jct I-70 |
| Carries | Us-183 HWY |
| Crosses | Saline River |
| Coordinates | 39.09722, -99.30583 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 659.4 ft (201 m) |
| Max Span | 187.0 ft (57 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 2,814 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2009 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,975 (2023) |
| Truck Traffic | 24% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999918300260591 |