Us183 HWY over Mule Creek Drainage
Fair Condition61 years old945 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Kiowa |
| Location | 1.00 Mi N Comanche Coln |
| Carries | Us183 HWY |
| Crosses | Mule Creek Drainage |
| Coordinates | 37.39583, -99.31944 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 28.5 ft (8.7 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 49.5 ft (15.1 m) |
| Deck Area | 131.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 945 (2023) |
| Truck Traffic | 21% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999918300490111 |