Us183 HWY over Mule Creek
Fair Condition61 years old945 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Kiowa |
| Location | 3.06 Mi N Comanche Coln |
| Carries | Us183 HWY |
| Crosses | Mule Creek |
| Coordinates | 37.42583, -99.31972 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 132.5 ft (40.4 m) |
| Max Span | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 565.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 945 (2023) |
| Truck Traffic | 21% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999918300490121 |