Us183 HWY over S.branch Rattlesnake Cr.
Fair Condition46 years old610 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Kiowa |
| Location | 3.74 Mi N Us54 |
| Carries | Us183 HWY |
| Crosses | S.branch Rattlesnake Cr. |
| Coordinates | 37.66028, -99.32250 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 194.6 ft (59.3 m) |
| Max Span | 64.6 ft (19.7 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 539.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 610 (2023) |
| Truck Traffic | 24% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999918300490181 |